O nas - ciekawa

Przejdź do treści

Menu główne:

CIEKAWA Spółdzielnia Socjalna to przedsięwzięcie dwóch organizacji pozarządowych – Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku oraz Fundacji Teneo – mające na celu uruchomienie przedsiębiorstwa Społecznego prowadzącego kawiarnię oraz kuchnię, tworząc w ten sposób miejsca pracy dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Głównym beneficjentem tego działania będą nasi podopieczni – dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną wychodzących z Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Na potrzeby kawiarni posiadamy lokal o powierzchni 40 m2 w Centrum Gdańska przy ul. Świętojańskiej 68, gdzie zatrudnione zostaną osoby na stanowisku barista-kelner. Kuchnia mieścić się będzie w lokalu po zlikwidowanym gimnazjum na gdańskiej Oruni przy ul. Gościnnej 17. Tutaj pracę znajdą kucharze i pomoce kuchenne.

Oba te działania są istotne dla powodzenia całego przedsięwzięcia, gdyż będą się nawzajem uzupełniać – w kuchni będziemy wykonywać pierogi z kilkoma ciekawymi farszami, piec ciasta i chleby oraz robić konfitury – to wszystko sprzedawać będziemy m.in. w kawiarni. Planujemy również sprzedaż w innych miejscach na terenie Gdańska, np. w placówkach terapeutycznych prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku czy za pomocą mobilnych punktów sprzedaży. W kawiarni oprócz wyrobów z kuchni będą sprzedawane świeże kanapki, kawa, herbata, świeże soki… Ponadto w lokalu stanie witryna, w której wystawione będą do sprzedaży produkty ręcznie wykonane przez osoby wykluczone z innych placówek terapeutycznych działających na terenie Gdańska. W przyszłości chcemy zakupić coffee trucka, dzięki któremu będziemy mogli poszerzyć ofertę oraz zwiększyć liczbę klientów oraz własną rozpoznawalność i uczestniczyć w eventach w przestrzeni miejskiej.

W celu realizacji powyższych zadań podjęliśmy już pewne działania: staże zawodowe dla kandydatów do zatrudnienia, szkolenia baristyczne, wizyty studyjne w podobnych przedsiębiorstwach czy rozmowy z potencjalnymi producentami i dostawcami regionalnych produktów niezbędnych do produkcji towarów z oferty CIEKAWEJ spółdzielni socjalnej.

CIEKAWA Spółdzielnia Socjalna to nowa jakość życia osób w niej zatrudnionych; to rzeczywista realizacja zadań wynikających z misji Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku; to wreszcie realizacja postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych w zakresie dostępu do zatrudnienia, prawa do godności i samodzielności.

@Grzegorz Ptaszyński
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego